Ke stažení

Kázání

Přehrát na Spotify       YouTube

Alexandr Štěpánovský: Jdi dál

Na řece můžeme plout proti proudu, ale nelze přestat pádlovat, jinak nás proud strhne. Pokud se proti proudu brodíme, nesmíme se zastavit. Dlouhodobě nemocnou ženu a zoufalého otce, jejichž příběhy budeme sledovat, řada věcí spojovala: Kromě frustrace a zklamání to bylo rozhodnutí nevzdat se a nepřestat věřit navzdory všem okolnostem.

2. 10. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Ježíš v nemocnici

Příběh o uzdravení osamělého člověka u rybníka Bethesda vyvolává řadu těžkých otázek. Ale přináší také důležité odpovědi ohledně lidského trápení, frustrace a nejpodstatnějších věcí v životě.

25. 9. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Nad Tatrou sa blýska

Někdo jde na výlet a celou dobu mu svítí slunce. Někomu se po cestě zatáhne a když se pomodlí, zlověstné bouřkové mraky zmizí. Jiný se pomodlí a stejně promokne na kost. Podobné nespravedlnosti se v našich životech stávají i při jiných okolnostech. Jak přitom neztratit pevnou půdu pod nohama?

18. 9. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Greyhound

Ve strhujícím příběhu, inspirovaném skutečnými událostmi, velí kapitán Ernest Kraus (hraje Tom Hanks) ochraně 37 obchodních a vojenských lodí. Netrvá dlouho a na konvoj zaútočí „Vlčí smečka“ nacistických ponorek… Film, který vznikl na základě knihy C.S. Forestera „Dobrý pastýř“, je zajímavou ilustrací pro řešení našich často nelehkých životních situací. Je dobrou inspirací pro chvíle, kdy máme pocit, že nás zlo obkličuje ze všech stran a strach i starosti nás táhnou dolů ke dnu.

11. 9. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Vinnetou na indexu

„Knihou o Vinnetouovi jsme zranili city ostatních“, napsalo nedávno s omluvou německé nakladatelství a závadnou knihu stáhlo z trhu. Je to pro mne velkým překvapením, protože tyto příběhy, dnes některými označovány za rasistické, v nás od dětství budovaly sympatie a respekt k lidem jiné rasy, smysl pro spravedlnost, čest a odpor k bezpráví. Reklamní slogan pivovaru Bernard („Svět se zbláznil, držme se“), jakoby nabýval stále více na aktuálnosti. Někdy až žasnu. Ježíš to překvapivě zažil také - minimálně dvakrát.

28. 8. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: O moci k pomoci

Autorita je dnes téměř nepatřičný pojem. Je chápána vždy jako síla, dominance, moc. Co učil o moci Ježíš a jak uplatňoval svůj vliv? Může to být výzva pro nás v těchto dnech?

21. 8. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Cyril, Metoděj a Jan Hus

Nedělní kázání ze zříceniny hradu Sion k příležitosti Dne věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Dne upálení Mistra Jana Husa.

3. 7. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Jako letní sníh

V minulém roce uvedla Česká televize film režiséra Lubomíra Hlavsy o životě J. A. Komenského. Jeho strhující závěr přitahuje pozornost diváka k obrazu nizozemského malíře Rembrandta van Rijna, zachycujícímu jedno z nejkrásnějších biblických podobenství – Návrat ztraceného syna.

26. 6. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Očouzený Komenský

Kutná Hora má novou knihovnu, radost počíst. Zdařilou rekonstrukcí, která proměnila zašlou budovu bývalé základní školy v moderní zázemí pro dychtivé čtenáři, však naše město přišlo o neprávem opomíjenou raritu. Bysta v průčelí školy nesla stopy ohně a očouzený učitel národů, kterému zůstal bílý pouze majestátní plnovous, tak mnoho let smutně shlížel na neznámého pachatele a jemu podobné odmítače vzdělávání. Smutku a trápení si skutečný J. A. Komenský zažil ve svém životě vrchovatě. Přesto se nevzdával a neztrácel naději. Kde bral v životě sílu vždy znovu a znovu vstát? Co skrývá tajemný nápis na listu papíru, visícím z knih pod zmíněnou bustou?

12. 6. 2022 (Neděle).

Alexandr Štěpánovský: Svatý potápěč

Možná jste někdy v životě měli dojem, že se vám ztrácí půda pod nohama a klesáte stále hlouběji. Na příběhu topícího se apoštola Petra jsme si připomněli Boží věrnost. A protože tuto neděli byly Letnice, kázal nám Saša Štěpánovský také o seslání Ducha svatého a co to znamená žít z jeho moci.

5. 6. 2022 (Neděle).
podcast: https://www.kskh.cz/ke-stazeni?podcast